تأثیر علایق ژئوپلیتیک بازیگران حوزه‎ی‌ دریا‌ی عمان بر تدوین راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی ایران

چکیده

فضای ژئوپلیتیک هر کشور یا منطقه‌ای تحت تأثیر عوامل مختلف با کارکردهای متفاوت می‎تواند در طیفی از شرایط کاملاً مساعد تا شرایط نامساعد قرار داشته باشد و بازیگران نظام بین‌الملل تحت تأثیر اهداف خاص خود می‎کوشند تا محیط ژئوپلیتیک آن کشور یا منطقه را تعریف و تبیین نمایند. حوزه‌ی دریای عمان و کشورهای پیرامونی آن مشتمل بر ایران، پاکستان، عمان و امارات متحده عربی که به‎عنوان بخشی از حوزه‌ی ژئواستراتژیک اقیانوس هند محسوب می‌شود، یک محیط نسبتاً ناشناخته و مغفول در ابعاد مختلف از جمله عوامل و علایق ژئوپلیتیکی مرتبط با مسائل دفاعی است.
بنابراین، در پژوهش حاضر تلاش شده تا با بهره‌گیری از روش‌ توصیفی- تحلیلی و به‎صورت کاربردی پس از انجام مطالعات نظری و محیط‎شناسی حوزه‎ی دریای عمان، علایق ژئوپلیتیکی کشورهای ساحلی و قدرت‎های منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای که بر تدوین راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی ایران در این حوزه مؤثر می‎باشند، شناسایی و تبیین می‎گردد.

کلمات کلیدی : تأثیر علایق ژئوپلیتیک; بازیگران حوزه‎ی‌ دریا‌ی عمان; تدوین راهبرد دفاعی جمهوری اسلامی ایران; فضای ژئوپلیتیک; حوزه‌ی ژئواستراتژیک اقیانوس هند; قدرت‎های منطقه‎ای و فرامنطقه‎ای

نویسنده:

فضل اله نوذری

فصلنامه سیاست دفاعی – سال بیست و چهارم، شماره ۹۵، تابستان ۱۳۹۵٫

برای مشاهده کامل مقاله روی فایل مقابل کلیک کنید.  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *