کسب منافع حداکثری، حتی به قیمت انزوای آمریکا

حال که یک سال از ریاست ترامپ بر کاخ سفید می گذرد، موضع او در قبال سیاست خارجی و نظام بین الملل روشن تر شده است. او به دنبال این است تا حتی به قیمت نادیده گرفته شدن توسط سایر کشورها، منافع حداکثری آمریکا را تحصیل کند. ترامپ پیشتر و در مبارزات انتخاباتی بارها از ایده فقط آمریکا سخن گفته بود و تلاش میکرد تا اینگونه وانمود کند که او منجی منافع ملی آمریکا است. تلاش دونالد ترامپ برای کسب منافع حداکثری سبب شده است تا مورد شماتت های بین المللی و داخلی نیز قرار گیردکه یکی از آخرین این شماتت ها انزوای آمریکا در جلسه شورای امنیت طی هفته های اخیر بوده است. ایده فقط آمریکای ترامپ، ترجمه همان تلاش برای کسب منافع حداکثری بدون در نظر گرفتن واحد نظام بین المللی یعنی تقسییم قدرت است.

ایده “فقط آمریکای ترامپ”

دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی تلاش کرد این پیام را مخابره کند که او به دنبال منافع حداکثری برای آمریکا است. خروج از پیمان ترانس پاسیفیک، خروج از پیمان پاریس، تهدید های اقتصادی چین، تلاش برای وادار کردن عربستان به پرداخت پول برای تامین امنیت خود، تلاش برای امتیاز گرفتن از کره جنوبی  و … همه از مواردی است که در این قضیه جای می گیرد.

ترامپ حتی به اقتصاد بین المللی که دهه ها آمریکایی ها تلاش می کردند تا آن را هر چه آمریکایی تر کنند، نیز صدمه وارد کرد، او با طرح ایده “فقط آمریکا “به واقع چند دهه تلاش آمریکا و نظام لیبرال بین الملل را که تحت‌تأثیر تصمیمات اجماع واشنگتن و تجویزاتی بود که کشورهای در حال توسعه بایستی متناسب با آن سیستم سیاسی و قضایی خود را بازنگری کنند تا تبدیل به نظام اداری و قضایی استاندارد شوند، نیز به چالش کشید. به تعبیر بسیاری از کارشناسان این اقدام آمریکایی‌ها برای حمایت از کالای آمریکایی یعنی بی‌توجهی به تمام آن چند دهه فشارها و تنگناهایی که به کشورهای در حال توسعه تحمیل می‌شد. هنگامی که آمریکایی‌ها بدون توجه به تجویزات نهادهای بین‌المللی شروع به تجویز دستورالعمل‌های ملی می‌کند یعنی اجماع واشنگتن و تمام دستوراتی که برای توسعه و توسعه‌یافتگی وجود داشته را زیر سؤال برده است.

اصل ماجرای تلاش برای از بین بردن محدودیت های بین المللی نیز به وضع و حال آمریکای کنونی بر می گردد. ترامپ به این نتیجه رسیده است که در صورت تداوم وضعیت فعلی، یعنی وضعیتی که در آن نرخ بیکاری در حال افزایش است، فقر در حال گسترده شدن است، بازار آمریکا در حال تبدیل شدن به منزلگاه چینی‌ها و شرقی‌هاست و… اقتصاد آمریکا نه‌تنها هژمونی خود را از دست خواهد داد، بلکه در نیم‌قرن آتی با یک آمریکای فقیر مواجه می شویم که توان برطرف کردن مشکلات اساسی خود را نیز ندارد.

بین الملل گرایی آمریکا زیر تیغ تفکرات افراطی ترامپ

دومین مسئله به ایده بین الملل گرایی آمریکا مربوط می شود، بسیاری از کارشناسان و اندیشمندان روابط بین الملل، می گویند که آمریکا تا زمانی که ارزشهایی شبیه حقوق بشر را تحت الشعاع منافع سیاسی خود قرار می دهد، به فرهنگی که خود ادعا می کند به آن دست پیدا خواهد کرد، نخواهد رسید. تلاش های آمریکا برای انزوای ایران در دوره دونالد ترامپ سبب شده است تا بسیاری از موازین بین المللی را تحت الشعاع قرار دهد.

نمونه اخیر این موضع ، تلاش آمریکا برای بهره برداری از آشوب ها در ایران برای استفاده ابزاری از آن و اعمال تحریم ها علیه تهران، بود. تا جایی که مقامات دولت ترامپ درخواست برگزاری جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای بررسی این موضوع را دادند. جلسه شورای امنیت بر گزار شد که در آن نمایندگان سایر اعضای دائم و غیر دائم شورای امنیت علیه اقدام ضد ایرانی آمریکا سخنان تندی بر زبان آوردند، به گونه ای که آن جلسه و شورا را فاقد صلاحیت برای بررسی این موضوع قلمداد کردند. نماینده روسیه در بخشی از سخنان خود خطاب به آمریکایی ها با کنایه بیان داشت «طبق این منطق [درخواست آمریکا برای تشکیل جلسه شورای امنیت برای بررسی اعتراضات در ایران]، ما بایستی بعد از حوادث فرگوسن، میسوری یا بعد از تظاهرات‌های وال‌استریت، درخواست برگزاری نشست شورای امنیت می‌دادیم.» در همین خصوص وب سایت فایننشال تایمز در مطلبی با عنوان «آمریکا زیر آتش جلسه شورای امنیت در خصوص اعتراضات ایران» نوشت «جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بحث در مورد اعتراضات اخیر در ایران به صحنه انتقاد کشورهای عضو از آمریکا تبدیل شد .کشورهای عضو می گفتند: این موضوع داخلی برای تهران است.» شیبلی تیلهامی استاد دانشگاه مریلند و کارشناس اندیشکده بروکینگز گفته است «نیکی هیلی یک بار دیگر آمریکا را به انزوای خجالت آوری در شورای امنیت سازمان ملل کشاند»

بلومبرگ نیز در این زمینه نوشته است «نگرانی ها در مورد موافقت نامه هسته ای به این شرح است: ترامپ شروع به تصمیم گیری های مهم در مورد ایران خواهد کرد – او می تواند تحریم ها را مجددا تحمیل کند و توافق هسته ای را به خطر اندازد. همانند حرکتی که  در جلسه  شورای امنیت سازمان ملل متحد نشان داد، [او] ایالات متحده را منزوی می کند.» پاپیولار رسیستنس در یادداشتی به قلم کوین زئیس حقوق دان و فعال سیاسی آمریکایی می نویسد «اگر ترامپ تصمیم به مجازات مجدد گرفته و آن را تحمیل کند همانطور که جلسه شورای امنیت نشان داد، این تصمیم [نیز] آمریکا را در جهان منزوی خواهد کرد.»

نمونه شرم آور شورای امنیت برای ترامپ، بیانگر این مسئله است که او صرفا به دنبال رساندن آمریکا به آن چیزی است که خود تصور می کند. درک اینکه در جلسه شورای امنیت در خصوص ایران چه اتفاقی می افتد توسط مقامات آمریکا که در محاصره اندیشکده ها و اندیشه ورزان و آینده پژوهان است، کار دشورای نیست، اما با این حال ترامپ دست به این اقدام می زند، چون آن را برای منافع آمریکا لازم می داند.

حضور مایک پنس در منطقه

سومین مصداق تلاش آمریکا برای رسیدن به منافع حداکثری ، تلاش مقامات دولت ترامپ از جمله مایک پنس برای ارائه طرح های عجیب و غریب برای سرزمین های اشغالی است. از جمله طرح هایی که اخیرا از آن سخن به میان آمده است حاکی از موافقت واشنگتن برای الحاق ۱۰ درصد از کرانه باختری به دیگر بخش‌های فلسطین اشغالی است. رسانه های صهیونیستی اظهار داشته اند طبق اسنادی که «صائب عریقات» رئیس تیم مذاکره کنندگان فلسطینی در جلسه شورای مرکزی سازمان آزادی‌بخش ارائه کرد، تیم مذاکره‌کننده آمریکایی در طرح خود پیشنهاد می‌دهد ۱۰ درصد از کرانه باختری به اسرائیل الحاق شود. در طرح تیم ترامپ، دولت فلسطینی آتی باید خلع سلاح باشد، پایتخت آن در حومه شهر قدس بوده و اسرائیل حضور نظامی خود در کرانه باختری رود اردن و دیگر نقاط استراتژیک را حفظ خواهد کرد.

همچنین مایک پنس در سخنانی که در سرزمین های اشغالی داشت، با بیان اینکه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به وزارت خارجه دستور داده فورا کار انتقال وزارتخانه از تل‌آویو به قدس را آغاز کنند، از افتتاح ساختمان سفارتخانه در این شهر تا پایان ۲۰۱۹ خبر داد. سخنان مایک پنس، طرح آمریکا برای فلسطین و … همه نشان دهنده این است که آمریکایی ها دوباره در منطقه شروع به بازی نمایش هایی کرده اند که مخصوص آن هاست. آمریکا به دنبال منافع حداکثری هستند و برای رسیدن به این منافع حداکثری نیز از انزوای بین المللی هراسی ندارند. گویی دونالد ترامپ ماموریت یافته تا مسائل بین المللی را آن گونه که شبکه قدرت آمریکایی صهیونیستی می خواهد پیش ببرد. طبیعی است که چون تمام دنیا در برابر مواضع ترامپ خواهند ایستاد، آمریکایی ها تلاش می کنند او را تافته ای جدا بافته قلمداد کرده و بیان کنند که ترامپ نماد آمریکا نیست.

انتهای متن/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *